2271022418   5dimchi@sch.gr

Η σχολική μας βιβλιοθήκη

Η σχολική βιβλιοθήκη προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τη σχολική κοινότητα γενικότερα. Παρέχει πρόσβαση σε πληθώρα πληροφοριών, που καλύπτουν διάφορα θέματα και ενδιαφέροντα, επιτρέποντας έτσι στους μαθητές να επεκτείνουν τις γνώσεις τους και να εξερευνήσουν νέα ενδιαφέροντα. Βοηθά τους μαθητές να αναπτύξουν τις αναγνωστικές τους ικανότητες, καθώς και τις ικανότητες αναζήτησης και αξιολόγησης πληροφοριών. Υποστηρίζει τη μάθηση και την εκπαίδευση γενικότερα. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να χρησιμοποιήσουν τους πόρους της σχολικής βιβλιοθήκης για να υποστηρίξουν το διδακτικό τους έργο και να ενισχύσουν τη μάθηση των μαθητών μέσω πρόσθετου υλικού και πηγών πληροφοριών.
Η ποικιλία των βιβλίων και των πόρων που παρέχονται από τη σχολική βιβλιοθήκη ενθαρρύνει τους μαθητές να σκεφτούν κριτικά, να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους και να διερευνήσουν νέες ιδέες. Λειτουργεί ως κέντρο δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων που ενισχύουν τη συνεργασία και την αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών, των εκπαιδευτικών και της γονικής κοινότητας.
Η σχολική μας βιβλιοθήκη ένα σημαντικό μέρος του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος κι ένας αγαπημένος χώρος εστίασης για μαθητές και εκπαιδευτικούς.