2271022418   5dimchi@sch.gr

Τμήμα Ένταξης

Το τμήμα ένταξης στο σχολείο αποτελεί ένα σημαντικό μέρος του εκπαιδευτικού συστήματος που στοχεύει στην υποστήριξη της ενσωμάτωσης και ανάπτυξης όλων των μαθητών. Βοηθά στην εξατομίκευση της εκπαίδευσης, δηλαδή την προσαρμογή της διδασκαλίας και των μαθησιακών δραστηριοτήτων σύμφωνα με τις ανάγκες κάθε μαθητή. Παρέχει ειδική υποστήριξη σε μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, συντελεί στην ανάπτυξη καλύτερης κοινωνικής συνοχής διαμορφώνει ένα περιβάλλον που προάγει τον σεβασμό και την αμοιβαία κατανόηση.

Επιδιώκουμε τη δημιουργία ενός περιβάλλοντος που προάγει την ισότητα και την ευκαιρία για όλους τους μαθητές, παρέχοντας τους τα εργαλεία και τις πόρους που χρειάζονται για την ανάπτυξη και την επιτυχία τους.