2271022418   5dimchi@sch.gr
Φόρτωση Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

«Άχρηστο για σένα, χρήσιμο για μένα» Η θεωρία γίνεται πράξη, η ανακύκλωση έργο!

8 Απριλίου @ 08:40 - 12:25

Αγαπητοί γονείς,

τα «άχρηστα» για μας πράγματα -που βρίσκονται σε καλή κατάσταση- ( από κάδρα, κούκλες, παιχνίδια, επιτραπέζια  …… μέχρι βιβλία και ό,τι βάλει ο νους σας ) είναι χρήσιμα για κάποιον άλλον.

Θέλουμε να συγκεντρώσουμε στο σχολείο αντικείμενα που δεν τα χρειάζεστε, με σκοπό να κάνουμε ένα παζάρι παλιών αντικειμένων, τα οποία θα τα εκθέσουμε,  στην αυλή του σχολείου μας σε δίνοντάς τα, συμβολική τιμή.

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές θα ασκηθούν στην αγορά και στην πώληση, θα αποκτήσουν συνήθειες ενός έξυπνου καταναλωτή, θα συνειδητοποιήσουν ότι αντικείμενα που δε χρειάζονται οι ίδιοι, είναι πολύτιμα για κάποιους άλλους και θα  ενισχύσουν το ταμείο της Στ΄ για την εκδρομή τους στην Αθήνα.

Ψάξτε λοιπόν στην αποθήκη ή το πατάρι του σπιτιού σας!

Ό,τι κρίνετε πως δε σας χρειάζεται, δώστε το στο παιδί σας να μας το φέρει στο σχολείο. Πολύ πιθανόν να το πάρει κάποιος άλλος που το έχει ανάγκη και να ξαναδώσει «ζωή» στο παλιό αντικείμενο.

Το παζάρι θα γίνει τη Δευτέρα 8 Απριλίου, από το πρωί μέχρι το μεσημέρι και κατά την ώρα των σχολικών διαλειμμάτων.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία. Με εκτίμηση η διεύθυνση και το διδακτικό προσωπικό του 5ου Δημοτικού Σχολείου Χίου.

Λεπτομέρειες

Ημερομηνία: