2271022418   5dimchi@sch.gr
Φόρτωση Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

MUSICA – Εκπαιδευτικό εργαστήριο κατασκευής έξυπνης πλατφόρμας MUP

29 Μαρτίου @ 10:00 - 12:00

Την Παρασκευή 29/03/2024, με τη Στ΄τάξη του σχολείου μας, θα πραγματοποιηθεί πρότυπη βιωματική δράση κατασκευής Πλατφόρμας Πολλαπλών Χρήσεων, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου «MUSICA».

Το έργο «MUSICA», αφορά την εγκατάσταση έξυπνης πλατφόρμας MUP (Multiple Use Platform) στο νησί των Οινουσσών. Η πλατφόρμα MUP θα ενσωματώσει τρεις μορφές ανανεώσιμων πηγών ενέργειας (ΑΠΕ) για να παρέχει αφαλατωμένο νερό στις Οινούσσες. Επιπλέον, θα μπορέσει να υποστηρίξει τις ανάγκες λειτουργίας μίας υδατοκαλλιέργειας που θα δημιουργήσει ευκαιρίες απασχόλησης στο νησί.

Στο εκπαιδευτικό εργαστήριο, το οποίο έχει σχεδιαστεί για ηλικίες 11-14 ετών, οι μαθητές θα κληθούν να κατασκευάσουν με απλά υλικά, που θα παραχωρηθούν στους μαθητές, (χαρτιά, χαρτόνια, μαρκαδόρους, μολύβια, ταινία, κόλλα, ψαλίδι, πλαστικά μπουκάλια κ.α.) την έξυπνη πλατφόρμα MUP, όπως τη φαντάζονται. Μέσα από τη δράση επιδιώκεται η απόκτηση γνώσεων για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και για τις αντίστοιχες τεχνολογίες εκμετάλλευσής τους, και για την Πρωτοβουλία Blue Growth, η οποία επικεντρώνεται στην υδατοκαλλιέργεια. Επίσης, αναδεικνύεται η χαρά της συνεργασίας και της έμπρακτης συμμετοχής των μαθητών στην κατασκευή μιας έξυπνης πλατφόρμας MUP.

Τη διοργάνωση του εργαστηρίου έχει αναλάβει ο Δήμος Χίου και το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, σε συνεργασία με το Δίκτυο Αειφόρων Νήσων (ΔΑΦΝΗ) στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων του ευρωπαϊκού έργου «MUSICA».

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Γιακουμή Μαρία, Καρακωνσταντίνου Αφροδίτη

Λεπτομέρειες