2271022418   5dimchi@sch.gr

Ολοήμερο Σχολείο

Το ολοήμερο σχολείο στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση έχει αρκετές χρήσιμες πτυχές που μπορούν να συνεισφέρουν στην εκπαίδευση και την ανάπτυξη των παιδιών

Προσφέρει περισσότερο χρόνο για μάθηση και ανάπτυξη των παιδιών σε διάφορους τομείς, συμπεριλαμβανομένων των μαθημάτων και της κοινωνικής αλληλεπίδρασης. Ο επιπλέον χρόνος  που παρέχει το ολοήμερο σχολείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ενίσχυση της εκπαιδευτικής εμπειρίας των παιδιών με ειδικά μαθήματα, περαιτέρω ανάπτυξη δεξιοτήτων ή εξωσχολικές  δραστηριότητες. Παρέχει τη δυνατότητα στα παιδιά να αλληλοεπιδρούν και να επικοινωνούν με συμμαθητές και διαφορετικούς εκπαιδευτικούς σε μια πιο δυναμική και εκτεταμένη κοινότητα.

Μέσα από το ολοήμερο σχολείο, μπορούν να προωθηθούν υγιεινές συνήθειες ζωής όπως οργανωμένη άθληση, υγιεινή διατροφή και ψυχαγωγία. Παρέχει ευκαιρίες για επιπλέον υποστήριξη στους γονείς και τις οικογένειες, όπως προγράμματα μετά το σχολείο ή εκπαιδευτικούς πόρους.

Το ολοήμερο σχολείο συνθέτει μια ολοκληρωμένη εκπαιδευτική εμπειρία που μπορεί να ενισχύσει την ανάπτυξη, κοινωνικοποίηση  και την εκπαίδευση των παιδιών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.