2271022418   5dimchi@sch.gr

Easter egg and spoon race

Την τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές του Πάσχα στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών τα παιδιά της Ε τάξης παρακολούθησαν ένα βίντεο σχετικά με τα έθιμα και τις παραδόσεις του Πάσχα στην Μεγάλη Βρετανία. Αφού ολοκληρώθηκε η συζήτηση σχετικά με τα έθιμα που είναι κοινά, καταγράψαμε τα παιχνίδια και τα αθλήματα που συνηθίζουν να κάνουν τα παιδιά στην Αγγλία.

Στο επόμενο μάθημα αποφασίσαμε με τα παιδιά του Ε2 να παίξουμε στην αυλή του σχολείου μας ένα από τα παιχνίδια που συζητήσαμε, το Easter egg spoon race. Τα παιδιά έφεραν από το σπίτι τους αυγά, χωρίστηκαν και δύο ομάδες και πήραν μέρος στη σκυταλοδρομία.

Νικήτρια η ομάδα που κατάφερε να τερματίσει πρώτη χωρίς να ρίξει το αυγό από το κουτάλι. Ελπίζουμε να έχουμε την ευκαιρία να υλοποιούμε στην πράξη κι άλλες τέτοιες δράσεις.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μπενοβία Μαρία
Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας