2271022418   5dimchi@sch.gr

4η Γαλλο–Ελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα

Την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης που διδάσκονται τη γαλλική γλώσσα έλαβαν μέρος διαδικτυακά στην 4η Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή εβδομάδα, που διοργανώθηκε σε συνεργασία με τη Γαλλική Πρεσβεία της Ελλάδος, την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και τη Γαλλική Ολυμπιακή Ακαδημία. Τα παιδιά παρακολουθήσαν με μεγάλο ενδιαφέρον τη συνέντευξη με την Γαλλίδα  πρωταθλήτρια κα Anne Kuhm, η οποία έχει διακριθεί με μετάλλια σε ολυμπιακούς και παγκόσμιους αγώνες, στο άθλημα της ενόργανης γυμναστικής και της έθεσαν ερωτήσεις κατά τη διάρκεια της συνέντευξης. Μια ξεχωριστή εμπειρία για τους μαθητές μας οι οποίοι  αναζήτησαν πληροφορίες, προετοίμασαν ερωτήσεις και γνώρισαν τις αξίες του Ολυμπισμού!

Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας
ΠΡΟΒΟΛΗ ΟΛΩΝ