2271022418   5dimchi@sch.gr

Επίσκεψη στο μουσείο Φυσικής – Ιστορίας και στο Λαογραφικό Μουσείο Καλλιμασιάς

Οι Β’ και Δ’ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Καλλιμασιάς.

Το μουσείο διαθέτει περισσότερα από 6.000 εκθέματα, καθώς και 1.100 αντικείμενα λαογραφικού υλικού από διάφορα επαγγέλματα και δραστηριότητες των κατοίκων της Χίου. Αυτά τα αντικείμενα παρουσιάζουν τους επαγγελματίες τεχνίτες που εργάζονταν και κινούνταν μέσα στα χωριά της Χίου.

Ο χώρος του μουσείου αναπαριστά ένα μικρό παραδοσιακό χωριό της νότιας Χίου, με σπίτι, τσαγκαράδικο, ραφτάδικο, ελαιοτριβείο, αποστακτήριο ούζου, καφεκουρείο, αλευρόμυλο, μαραγκούδικο, παπλωματάδικο, αλώνι, χωράφι και άλλα παραδοσιακά στοιχεία.Η επίσκεψη των μαθητών στο μουσείο προσφέρει μια μοναδική ευκαιρία να μάθουν για τον πολιτισμό, τις παραδόσεις και τα επαγγέλματα της περιοχής.

Συνολικά, το Λαογραφικό Μουσείο της Καλλιμασιάς αποτελεί έναν πολύτιμο πολιτιστικό πόρο για την Χίο και μια ευκαιρία για τους μαθητές να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για τον τοπικό πολιτισμό και την ιστορία της περιοχής.

Ευχαριστούμε τον κύριο Γιάννη Κολλιάρο, για την ξενάγησή του!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Γιαλούρη Ευτυχία, Μαρτούλα Κυριακή, Φωτεινού Αργυρώ
Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας