2271022418   5dimchi@sch.gr

Μάθημα υγιεινής διατροφής με το «Μαθητικό κυλικείο»

Μια μέρα κάθε χρόνο οργανώνουμε στο σχολείο μας μαθητικό κυλικείο. Γονείς, μαθητές και δάσκαλοι γινόμαστε μια ομάδα και στήνουμε στο χώρο της αυλής το υγιεινό μας κυλικείο. Οι γονείς των μαθητών αποβραδίς φτιάχνουν στο σπίτι υπέροχες και υγιεινές λιχουδιές, και το πρωί τα φέρνουν στο σχολείο. Τα συγκεντρώνουμε σε ομάδες, τα χωρίζουμε σε κατηγορίες τροφίμων, συζητάμε για ισορροπημένα γεύματα με υγιεινά συστατικά, βοηθώντας έτσι τους μαθητές να αναπτύξουν υγιεινές διατροφικές συνήθειες.

Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων δίνουν τις σπιτικιές λιχουδιές των μαμάδων τους στα άλλα παιδιά, σε τιμή συμβολική. Τα χρήματα που συγκεντρώνουν τα χρησιμοποιούν για μειώσουν το κόστος εισιτηρίων της μαθητικής τους εκδρομής, να προσφέρουν κοινωνική βοήθεια ή να επισκευάσουν κάποια σχολική ζημιά ή έλλειψη

Τα οφέλη για τους μαθητές μας είναι πολλά:

Μαθαίνουν κανόνες υγιεινής για την παρασκευή των τροφίμων, αλλά και για την διατήρηση τους.

Παίρνοντας χρήματα και δίνοντας ρέστα, βελτιώνονται οι επιδόσεις τους στα Μαθηματικά.

Αποκτούν υπευθυνότητα, περιμένουν στη σειρά τους χωρίς να διαμαρτύρονται, υιοθετούν  υγιείς συνήθειες καταναλωτή.

Μαθαίνουν να συνεργάζονται μεταξύ τους.

Το κυριότερο όμως είναι η χαρά που νιώθουν με αυτή τη δράση και το χαμόγελο που χαρίζουν σε όλους αυτή τη μέρα!

Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας
ΠΡΟΒΟΛΗ ΟΛΩΝ