2271022418   5dimchi@sch.gr

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, διαφορετικότητας και αυτισμού.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα  παιδικού βιβλίου (2 Απριλίου)  αξιοποιήθηκε έναν παιδικό βιβλίο που στόχο έχει την αποδοχή της διαφορετικότητας – αυτισμού και την ενσυναίσθηση!

Ο τίτλος του βιβλίου: «Ο παράταιρος ο Τέρης και ο φίλος του ο Αστέρης».

Μαθητές του τμήματος ΖΕΠ, της ειδικής αγωγής και άλλοι μαθητές της Ε ´ και της Δ ´ έκαναν το παραμύθι αυτό θεατρική παράσταση, την οποία παρουσίασαν στην Α ´ και τη Β ´ τάξη του σχολείου μας! Το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο!! Οι μαθητές το χάρηκαν ιδιαίτερα! Η μικρή θεατρική ομάδα συνεργάστηκε άψογα! Γνωρίστηκαν καλύτερα μεταξύ τους και ήρθαν πιο κοντά μαθητές διαφορετικών τμημάτων!

Μικροί και μεγάλοι μαθητές κατανόησαν τα μηνύματα της ιστορίας και συμφώνησαν ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί αλλά έχουμε τα ίδια δικαιώματα και ίσες ευκαιρίες στη ζωή!!! Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να αποτελεί μέλος μιας ομάδας, μιας κοινωνίας και όλοι μαζί προσπαθούμε να φτιάξουμε ένα καλύτερο κόσμο με γνώμονα την αγάπη, την αποδοχή και την ομόνοια!

Ευχαριστούμε τη θεατρολόγο και την εικαστικό του σχολείου μας για την προσφορά και τη βοήθεια τους στη συγκεκριμένη δράση.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Καλογερά Μαρία - εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης, Βογιατζή Ελένη - εκπαιδευτικός τμήματος ΖΕΠ

Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας