2271022418   5dimchi@sch.gr

Θαλάσσιες και παράκτιες απειλές

Την Τρίτη 14/11/2023 η τάξη μας μετέβη στο Λιθί προκειμένου να συμμετάσχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «θαλάσσιες και παράκτιες απειλές». Στην παραλία του Λιθίου μας υποδέχτηκαν η εικαστικός και η κυρία Αργυρώ. Εκεί τα παιδιά χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες και συνεργάστηκαν με τους μαθητές από το δημοτικό σχολείο και το νηπιαγωγείο του Λιθίου.  Κατόπιν υπό τις οδηγίες της εικαστικού ζωγράφισαν ψάρια, σε χαρτί, σε καμβά και πανό με κηρομπογιές, μαρκαδόρους και νερομπογιές. Στο τέλος τους μίλησε ένας ψαράς για τις δυσκολίες του επαγγέλματός του.  Ήταν μια ευχάριστη και δημιουργική εμπειρία για τα παιδιά. Τα έργα των παιδιών θα παρουσιαστούν σε έκθεση στο σχολείο μας με σκοπό τη συλλογή χρημάτων τα οποία θα χρησιμοποιηθούν για την συμβολική ενίσχυση κάποιας περιβαλλοντικής οργάνωσης.

Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας
ΠΡΟΒΟΛΗ ΟΛΩΝ