2271022418   5dimchi@sch.gr

«Τρέφομαι σωστά, Γυμνάζομαι τακτικά, Ζω καλύτερα!»

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων οι μαθητές του Ε2΄ επεξεργάστηκαν τη θεματική ενότητα  Ζω καλύτερα – Ευ ζην και συγκεκριμένα την υποθεματική ΥΓΕΙΑ: Διατροφή- Αυτομέριμνα.

Ακολουθήσαμε  το πρόγραμμα «Τρέφομαι σωστά, Γυμνάζομαι τακτικά, Ζω καλύτερα!»

Οι μαθητές παρακολούθησαν παρουσιάσεις με θέμα την υγιεινή διατροφή, την άσκηση του σώματος και κανόνες υγιεινής από την σχολική νοσηλεύτρια του σχολείου μας, Παπαμονιώδη Γεωργία. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το θέμα, μίλησαν για τις διατροφικές τους συνήθειες και πήραν συμβουλές για το πώς μπορούν να τις βελτιώσουν.

Ως συνέχεια των όσων μάθαμε οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε ένα υγιεινό πρωινό στην τάξη, με φρεσκοστυμμένο χυμό πορτοκάλι, παστέλι, τοστ, αβγά, γάλα με δημητριακά χωρίς ζάχαρη, φρούτα και ξηρούς καρπούς. Τα παιδιά συνεργάστηκαν για να προετοιμάσουμε όλοι μαζί το πρωινό, ενδυναμώνοντας τις μεταξύ τους σχέσεις, δοκίμασαν υγιεινές τροφές που δεν συνηθίζουν να τρώνε και πέρασαν ένα ευχάριστο υγιεινό πρωινό!!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί : Κοντογιώργη Αικατερίνη και Καλογερά Μαρία
Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας