2271022418   5dimchi@sch.gr

Υιοθεσία μαθητών Α΄ τάξης

Οι μαθητές της Στ´ τάξης από την αρχή της χρονιάς υιοθέτησαν μαθητές της Α ´ τάξης για την ομαλή μετάβαση τους από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο. Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους οι μαθητές βοηθούν στα διαλείμματα τους μικρούς μαθητές όταν αντιμετωπίζουν δυσκολίες και τους συνοδεύουν στις εκδρομές όπως φαίνεται και στις εικόνες!
Αυτή η πρακτική έχει θετικό αντίκτυπο και για τους μεγαλύτερους μαθητές, καθώς γίνονται πιο υπεύθυνοι και ικανοί να επιλύουν προβλήματα που κάποτε αντιμετώπιζαν κι οι ίδιοι. Επιπλέον, μέσω της πρακτικής αυτής ενδυναμώνονται οι σχέσεις μεταξύ των μαθητών του σχολείου!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Καλογερά Μαρία, Γιακουμή Μαρία, Καρακωνσταντίνου Αφροδίτη, Χατζηνικολάου Κατερίνα

Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας