2271022418   5dimchi@sch.gr

«Άχρηστο για ‘σένα, χρήσιμο για ‘μένα»

Σήμερα, Δευτέρα 8 Απριλίου, τα παιδιά της Στ’ τάξης του σχολείου μας ξεκίνησαν να υλοποιούν τη δράση «Άχρηστο για ‘σένα, χρήσιμο για ‘μένα».

Tα «άχρηστα» για μας πράγματα, που βρίσκονται σε καλή κατάσταση (από κάδρα, κούκλες, παιχνίδια, επιτραπέζια … μέχρι βιβλία και ό,τι βάλει ο νους σας ) είναι χρήσιμα για κάποιον άλλον.

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές θα ασκηθούν στην αγορά και στην πώληση, θα αποκτήσουν συνήθειες ενός έξυπνου καταναλωτή, θα συνειδητοποιήσουν ότι αντικείμενα που δε χρειάζονται οι ίδιοι, είναι πολύτιμα για κάποιους άλλους και θα ενισχύσουν το ταμείο της Στ΄ για την εκδρομή τους στην Αθήνα.

Έφεραν από το σπίτι τους ό,τι δεν χρειάζονταν πια, δεν το χρησιμοποιούσαν ή δεν τους ήταν πλέον απαραίτητο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των υπόλοιπων τάξεων του σχολείου μας, συμμετείχαν ενεργά  και στήριξαν τη δράση αυτή κατά τη διάρκεια του πρώτου διαλείμματος, δίνοντας ένα συμβολικό ποσό για το αντικείμενο της αρεσκείας τους.

Η εν λόγω δράση θα συνεχιστεί και αύριο στο πρώτο διάλειμμα .

Μπράβο παιδιά για την προσπάθεια και τον ζήλο που δείχνετε σε καθετί που αναλαμβάνετε και φέρνετε εις πέρας με μεγάλη επιτυχία!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γιακουμή Μαρία, Καρακωνσταντίνου Αφροδίτη

Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας