2271022418   5dimchi@sch.gr

Τα πρωτάκια του σχολείου μας εξερευνούν το ποτάμι της περιοχής μας

Την Τετάρτη 10 Απριλίου οι μαθητές της πρώτης τάξης περπάτησαν στις γειτονιές του σχολείου. Αφού πέρασαν μπροστά από την εκκλησία του Αγίου Χαράλαμπου, την μητρόπολη των Μικρασιατών προσφύγων και το ΚΗΦΗ (Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων), κατευθύνθηκαν προς το ποτάμι της περιοχής, τον Παρθένη, με τον οποίο είχαν ασχοληθεί στο πρόγραμμα «Από πού είσαι ποταμάκι» των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Πλησιάζοντας την περιοχή του ποταμού, αντίκρισαν από ψηλά τα γήπεδα του Βαρβασίου. Προχωρώντας έφτασαν στο ποτάμι, όπου εκεί έκαναν την έρευνά τους. Παρατήρησαν τη χλωρίδα στις όχθες του ποταμού, την κοίτη του, τη γέφυρα, συζήτησαν για την πανίδα του, τη ροή του, τους μήνες που υπάρχει νερό και ενημερώθηκαν για την ιστορία του.

Η βόλτα στο ποτάμι έκανε τους μικρούς μαθητές να προβληματιστούν για την ανθρώπινη παρέμβαση στην περιοχή και να εκφράσουν την αγωνία αλλά και την αγάπη τους για το γειτονικό ποτάμι  αναπτύσσοντας την οικολογική τους συνείδηση.

Αφού περπάτησαν παράλληλα στο ποτάμι, πήραν το δρόμο της επιστροφής. Πριν φτάσουν στο σχολείο, ξεκουράστηκαν και έπαιξαν στο γειτονικό παιδικό σταθμό.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν παριστάνουν στιγμιότυπα από την υλοποίηση του σχετικού προγράμματος στην τάξη και τη δράση μας, «Τα πρωτάκια ερευνούν το ποτάμι της περιοχής μας».

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Στέλλα Πολιτάκη, Χατζηνικολάου Κατερίνα
Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας