2271022418   5dimchi@sch.gr

Δράσεις κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού από τα πρωτάκια μας!

Με τα παιδιά της Α’ τάξης διαβάσαμε ένα υπέροχο βιβλίο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας «Η μέρα που έγινα κι εγώ λύκος» της Amelie Javaux.

Από αυτό το βιβλίο πήραμε έμπνευση να προχωρήσουμε σε δράσεις κατά του σχολικού εκφοβισμού μέσα στην τάξη μας. Αφού επεξεργαστήκαμε το παραμύθι, τα παιδιά επινόησαν μερικές «παγωμένες εικόνες» (θεατρική τεχνική) για να αποδώσουν τις πιο σημαντικές στιγμές της ιστορίας που είχαν ακούσει. Στη συνέχεια έφτιαξαν μια αφίσα χρησιμοποιώντας το αποτύπωμα της παλάμης τους σε πολύχρωμο χαρτί. Στο κέντρο της έγραψαν το σύνθημα τους: «Χέρια ενωμένα μαζί γινόμαστε ένα» προκειμένου να εξάρουν τη δύναμη της αγάπης, της φιλίας και της συνεργασίας.

Την επόμενη μέρα τα πρωτάκια παρουσίασαν τις δράσεις τους στην αυλή στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου και τους προέτρεψαν να υποσχεθούν ότι από δω και πέρα «Τα χέρια όλων μας θα μοιράζονται μόνο την αγάπη».

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Στέλλα Πολιτάκη
Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας