2271022418   5dimchi@sch.gr

Προστατεύοντας τις θάλασσες μας

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου του 2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας την ερευνητική ομάδα του Κοινωφελούς Ιδρύματος Λασκαρίδη. Αναλυτικότερα, έπειτα από επιμόρφωση διάρκειας 15 ημερών που είχαμε λάβει οι εκπαιδευτικοί των τάξεων Στ’1 και Στ’2, συμμετείχαμε σ’ ένα πολύ ενδιαφέρον περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τη χρήση Νέων Τεχνολογιών.
Αρχικά η ομάδα της Socialinnov αρχικά μας έκανε μια παρουσίαση σχετική με τη ρύπανση των θαλασσών, σχολιάσαμε κάποιες εικόνες και συζητήσαμε με τα παιδιά, για τα αίτια και τις συνέπειες αυτού του σοβαρού περιβαλλοντικού ζητήμάτος. Αναζητήσαμε τρόπους αλλαγής της συμπεριφοράς μας προκειμένου να είναι πιο φιλική προς το περιβάλλον και θέσαμε το ερώτημα, πώς θα μπορούσε να αλλάξει ο τρόπος ζωής μας προκειμένου να μειωθουν τα σκουπίδια και να συμβάλλουμε όλοι μαζί για ένα καλύτερο αύριο. Στη συνέχεια, προγραμματίσαμε τα ρομποτάκια microbit πλακέτες και kits δουλεύοντας σε ομάδες των 5 ατόμων.
Τέλος, κατευθυνθήκαμε προς την παραλία. Εκεί, μετρήσαμε το ph του θάλασσινού νερού, ελέγξαμε αν είναι διαυγές και αν υπάρχουν ίχνη πετρελαίου. Αποδείχθηκε ότι το νερό είναι πεντακάθαρο!
Ευχαριστούμε πολύ την ομάδα της Socialinnov για την εμπειρία που μας χάρισε!
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γιακουμή Μαρία, Καρακωνσταντίνου Αφροδίτη
Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας