2271022418   5dimchi@sch.gr

«Μεγαλώνω και αλλάζω»

Στις 4 Απριλίου, ήμερα Πέμπτη, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας την κ. Κουρτέση Κατερίνα, παιδίατρο και την κ. Κατσάμπα – Σαμολαδή Μαρκέλλα επισκέπτρια υγείας, από την 1η ΤΟΜΥ Χίου. Mια εξαίρετη ομάδα επιστημόνων με σκοπό να μας μιλήσει για διάφορα ζητήματα που απασχολούν τους νέους με αφορμή το αναπαραγωγικό σύστημα που συναντάμε στο 13ο κεφάλαιο της Φυσικής.

Αρχικά αναφέρθηκαν στην έννοια της ήβης και της εφηβείας. Με άλλα λόγια, έκαναν λόγο  για τις αλλαγές που γίνονται στο σώμα, αλλά και στη συμπεριφορά τόσο των αγοριών, όσο και των κοριτσιών (π.χ. βάρος, ύψος, φωνή, τρίχες, περίοδος κ.α.).

Κατόπιν, μας ανέλυσαν την έννοια «σεξουαλικότητα» και μιλήσαμε για τις ορμόνες που αρχίζουν να παράγονται κατά την περίοδο της εφηβείας. Επίσης, συζητήσαμε στην ολομέλεια της τάξης για τα γυναικεία και τα ανδρικά γεννητικά όργανα καθώς και για τη φροντίδα που αυτά χρειάζονται (π.χ. χρήση σαπουνιού για την ευαίσθητη περιοχή).

Στη συνέχεια, έγινε ιδιαίτερη αναφορά στην έμμηνο ρύση των κοριτσιών, στο γεγονός ότι ιδρώνουμε πιο συχνά, στη συχνή χρήση αποσμητικού, στην ακμή (νόσος του δέρματος) καθώς και στον τρόπο αντιμετώπισης της.

Τέλος, συζητήσαμε για τα συναισθήματα των παιδιών την περίοδο της εφηβείας π.χ. νευρικότητα, θυμός, φόβος, ανασφάλεια για το σώμα μου κ.α. και για το πώς μπορούν να τα διαχειριστούν.

Ευχαριστούμε πολύ για τον εποικοδομητικό και ενδιαφέρον διάλογο που είχαμε!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γιακουμή Μαρία, Καρακωνσταντίνου Αφροδίτη

Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας