2271022418   5dimchi@sch.gr

«MUSICA» (Multiple Use Space Island Clean Autonomy)

Στις 29 Μαρτίου ήμερα Παρασκευή, είχαμε τη χαρά και την τιμή να επισκεφθεί το σχολείο μας και συγκεκριμένα τα δύο τμήματα της Στ’ τάξης μια εξαίρετη ομάδα επιστημόνων για να μας παρουσιάσει το έργο «MUSICA» (Multiple Use Space Island Clean Autonomy).

Αναλυτικότερα, πρόκειται για τη δημιουργία μιας πλατφόρμας πολλαπλών χρήσεων (3)  που θα τοποθετηθεί στη θάλασσα στο νησί των Οινουσσών. Πάνω στην πλατφόρμα θα τοποθετηθεί μια ανεμογεννήτρια και φωτοβολταικά, προκειμένου να παρέχεται ενέργεια έως και 61 % στους κατοίκους του νησιού, αφαλατωμένο νερό καθώς επίσης θα εκτρέφονται και ψάρια χάρη στη λειτουργία ιχθυοκαλλιέργειας.

Στόχος αυτού του έργου είναι: η πράσινη ανάπτυξη, η γαλάζια οικονομία και η οικονομική ευημερία. Αρχικά, οι υπεύθυνοι του έργου μας έκαναν μια παρουσίαση του προγράμματος αυτού και μας εισήγαγαν στο θέμα. Μας μίλησαν για τις ανανεώσιμες και μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας καθώς και για τα χαρακτηριστικά τους. Έπειτα, μας έδειξαν πώς θα είναι η πλατφόρμα μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή της, πώς θα αξιοποιηθεί η κυματική ενέργεια για την υλοποίηση του έργου αυτού, μας εξήγησαν τον τρόπο με τον οποίο θα γίνεται η αφαλάτωση καθώς και η λειτουργία ιχθυοκαλλιέργειας.

Πραγματοποιήθηκε συζήτηση στην ολομέλεια της τάξης και κατόπιν τα παιδιά έλαβαν δράση. Ειδικότερα, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες των 5 ατόμων, συνεργάστηκαν με σκοπό τη δημιουργία της δικής τους πλατφόρμας. Ο χρόνος που είχαν στη διάθεσή τους ήταν 15 λεπτά. Το αποτέλεσμα πραγματικά μας ενθουσίασε όλους. Κάθε ομάδα παρουσίασε τη δική της πλατφόρμα. Όλες ήταν υπέροχες! Ανυπομονούμε βέβαια να δούμε και την πραγματική, η οποία θα είναι έτοιμη σε περίπου έναν χρόνο από τώρα. Ευκαιρία λοιπόν να επισκεφθούμε το νησί των Οινουσσών και να τη θαυμάσουμε από κοντά.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Άννα Μαρία Κατρίκλα (καθηγήτρια του Τμήματος Ναυτιλίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου ) και τους κυρίους Μιχάλη Φραγκούλη, Γιάννη Δεληγιάννη και Βάσω Παπαδοπούλου από τον Δήμο Χίου για την άψογη συνεργασία που είχαμε.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Γιακουμή Μαρία, Καρακωνσταντίνου Αφροδίτη

Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας