2271022418   5dimchi@sch.gr

Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Δ τάξης στο Μουσείο Μαστίχας

Την Τετάρτη 6/12/2023, οι μαθητες της Δ’ τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το μουσείο Μαστίχας και παρακολούθησαν το πρόγραμμα ” Παίζοντας τότε και τώρα” . Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τα παιχνίδια των αρχαίων χρόνων – στα πλαίσια και του μαθήματος της  Ιστορίας τους φέτος – και να συνειδητοποιήσουν πόσο πολύ μοιάζουν με πολλά απ’ τα σημερινά τους! Επίσης, έφτιαξαν με πηλό τα δικά τους παιχνίδια και στο τέλος περιηγήθηκαν στην έκθεση “Απέναντι”, στην οποία αρωγός εκτός των άλλων,είναι ο Φάρος Βαρβασίου, πολιτισμικό κέντρο της γειτονιάς του σχολείου μας! Εκει είδαν μοναδικά αντικείμενα και φωτογραφικό υλικό, που έφεραν οι Έλληνες μετά τον διωγμό από “Απέναντι”(Σμύρνη), το 1922. Είδαν και το μητρώο προσφύγων μαθητών,του 5ου Δημοτικού Σχολείου -τότε, μιας και το σχολείο μας βρίσκεται σε περιοχή που εγκαταστάθηκαν πρόσφυγες!

Comments are closed.
Μελλοντικές Δράσεις
Ενημερωθείτε για τις δράσεις του σχολείου μας
ΠΡΟΒΟΛΗ ΟΛΩΝ